google-site-verification: google352b9fc26690516d.html

To często zadawane pytanie. Łączniki (włącznik) światła i gniazda elektryczne muszą być tak rozmieszczone i zamontowane, aby dostęp do nich był łatwy i bezpieczny dla wszystkich użytkowników przestrzeni domu czy mieszkania. Na różnych forach w internecie często pada pytanie na jakiej wysokości montować łączniki? Pojawia się też odpowiedź: „Standardowo łączniki elektryczne umieszcza się na wysokości 1,4 m nad podłogą”. „W pokojach dziecięcych możemy zdecydować się na obniżenie włącznika, ale należy liczyć się z tym, że w przyszłości trzeba będzie je podnieść”.

 

Tylko po co?

Na szczęście coraz częściej można spotkać się z odmiennym zdaniem. 
Od lat w swoich projektach konsekwentnie preferuję i proponuję umieszczanie głównych łączników oświetlenia na wysokości 90 cm od podłogi, zaś gniazd na wysokości 30 cm


Za taką wysokością łączników przemawia kilka argumentów (porównaj rys. a i b): 

  1. Jest na odpowiedniej wysokości, aby bez problemu samodzielnie korzystały dzieci, samodzielnie włączając światło,

  2. Nie sprawia kłopotu osobom starszym i niepełnosprawnym na wóżku,

  3. Dla osób dorosłych jest na wysokości biodra, więc włączanie jest banalnie łatwe. Korzysta się bez konieczności „wyłamywania” barku przy wyjściu z łazienki lub wchodząc do sypialni.

  4. Jest na wysokości klamki, więc cała przestrzeń powyżej jest "wolna" na powieszenie obrazu bądź grafiki.
     

  • łączniki montujemy przy drzwiach po stronie klamki przyjmując we wszystkich pomieszczeniach taką samą odległość od opaski -15 cm

  • ryc. "a" kolorem niebieskim oznaczono przykładowo numer obwodu, lokalizację łącznika i źródła światła

 

Ile źródeł i łączników światła?

Światło jest nie mniej ważnym elementem kształtowania wnętrz. Służy jako tzw. robocze (np. podczas odkurzania, blaty w kuchni) oraz takie które buduje klimat i nastrój. Idealnym rozwiązaniem jest takie, w którym światło „wędruje” za użytkownikiem. Trudno to jednak osiągnąć mając jeden „dyżurny” żyrandol na środku pokoju.

 

Dobry projekt – pewny efekt

Aby osiągnąć jak najlepszy efekt należy zacząć od projektu, w którym można w 98% przewidzieć i zaplanować właściwą ilość źródeł światła i wyłączników.

 

Mając opracowany projekt funkcjonalno-przestrzenny wiemy jakie są kierunki otwierania drzwi, gdzie w salonie ustawimy sprzęt RTV, jaki układ ma kuchnia, gdzie ma stać lodówka, gdzie zmywarka i gdzie doprowadzić zasilanie płyty grzejnej. Mamy przewidziane obwody doświetlające poszczególne wnętrza oraz poszczególne strefy w domu lub mieszkaniu. Zaplanowane oświetlenie boczne (kinkiety) w sypialni i listwy LED łazience, gniazda do podłączenia laptopa czy ładowarki telefonu. Nie popełnimy błędu w lokalizacji łącznika na zewnątrz łazienki. Z projektu będzie wynikało, ile gniazd w którym pomieszczeniu potrzebujemy. Logiczne rozmieszczenie punktów elektrycznych gwarantuje nam spełnienie oczekiwanego efektu, komfortu w użytkowaniu i codziennej wygody.

 

Niemal w każdym pomieszczeniu mamy kilka punktów oświetleniowych. Jeśli mają działać niezależnie (na oddzielnych obwodach) wówczas wymagają oddzielnych łączników. Stosuje się wówczas moduły umieszczone we wspólnej ramce.

 

Kuchnia – precyzja w rozmieszczeniu zasilania i oświetlenia

 

Kuchnia jest miejscem, w którym musimy zadbać o bardzo staranne rozmieszczenie oświetlenia, łączników i gniazd elektrycznych. Współczesna kuchnia bardzo często projektowana jest jako aneks połączony wyspą z salonem. Światło jest tu bardzo istotnym elementem tworzącym nie tylko komfortowe warunki do pracy na blatach roboczych, ale również do tworzenia klimatu i nastroju.
 

przykładowe rozmieszczenie oświetlenie oraz zasilania sprzętów i urządzeń w kuchni jednorzędowej.
p a m i ę t a j - zastosowania rozdrabniacza pod komorą zlewozmywaka wymaga oddzielnego zabezpieczenia.

 

Kuchnia to sprzęty AGD (chłodziarko-zamrażarka, płyta grzejna, wyciąg, piekarnik, kawiarka, zmywarka), czasem audio-video, drobne sprzęty elektryczne. Gniazda prawidłowo rozmieszczone wpływają na komfort pracy. Celowo zaplanowane zasilanie pozwala na zastosowanie siłowników w szufladach i do otwierania frontów (aventos), daje możliwość podświetlenia wyspy szuflad i korpusów. Nawet tak mała zabudowa może być dośc skomplikowana w poprowadzeniu instalacji elektrycznej.

 

Chcesz wiedzieć jak w Twojej kuchni zaplanować instalacje elektryczną - zadzwoń lub napisz maila.

Łącznik - jaka wysokość?

02 marca 2020
02 marca 2020
To często zadawane pytanie. Łączniki (włącznik)
01 marca 2020
Granit jest najbardziej pospolitą skałą magmową
01 marca 2020
Kuchnia - przede wszystkim ergonomia! Zaplanowanie
01 marca 2020
Termin „ergonomia” stworzył i zaproponował po
28 lutego 2020
Słowo "marmur" pochodzi od greckiego marmara,
20 lutego 2020
Bazalt jest kamieniem niezwykłym, kamieniem MOCY,
OSTATNIO DODANE:

 

projekt wnętrz Warszawa
JC   I N T E R I O R    D E S I G N

jako jedna z nielicznych pracowni
ponownie odkrywamy dla Państwa
​B A Z A L T - niezwykły kamień MOCY

ALL RIGHTS RESERVED © 2020 JC INTERIOR DESIGN

Design & Created by MAGNUM

K  R  E  A  T  Y  W  N  O  Ś  Ć  -  D  O  Ś  W  I  A  D  C  Z  E  N  I  E - K  U  L  T  U  R  A  -  P  R  O  F  E  S  J  O  N  A  L  I  Z  M

INTERIOR DESIGN

projektowanie wnętrz

koncepcja

projekt kompleksowy

projektowanie On-Line

elewacje i ogrodzenia

b l o g

o mnie

polityka prywatności

B A Z A L T

Miłego dnia!

zadzwoń lub napisz maila

ograniczona odpowiedzialność

Warszawa projekt wnętrz

OFERTA

KONTAKT