google-site-verification: google352b9fc26690516d.html

Słowo "marmur" pochodzi od greckiego marmara, "lśniącej skały". Marmur jest skałą metamorficzną powstałą z przeobrażenia wapieni składających się głównie z kalcytu i dolomitu. Proces ten odbywał się w głębokich partiach ziemi pod wpływem wysokich temperatur magmy (500 do 700 stopni Celsjusza) i wysokiego ciśnienia. Czynniki te sprawiły, że wapień zaczyna się rekrystalizować zmieniając teksturę skały.
W zależności od miejsca występowania bloki różnią się rysunkiem i intensywnością kolorów. Od olśniewającej bieli, poprzez najbardziej ekscytujące kolory, aż po absolutną czerń kamień wzbogaca różnorodność i intensywność żył i zawirowań. Powodem występowania żyłek są inne minerały występujące jako złogi w wapieniu, zaś w zależności od ich ilości są cienkie i delikatne, bądź przebiegające bardzo dramatycznie.  
Kolor zabarwienia zależy od występującego minerału. Glin, mika, tlenki żelaza powodują czerwonawe, szare i białe odcienie. Hematyt i tlenki żelaza dają odcienie czerwieni, różu i brązu, limonit powoduje żółte zabarwienie zaś serpentynit głęboką zieleń.

Marmur jest kamieniem półprzezroczystym co pozwala często zobaczyć co jest nie tylko na powierzchni, ale i lekko w głąb co nadaje mu głębi. To sprawia, iż marmur posiada wyjątkowe cechy: niepowtarzalność i wyjątkowość. W zasadzie nie ma problemu, aby spośród bogatej palety tonacji wybrać właściwy dla naszego wnętrza kolor.
Marmur wydobywany jest wyłącznie przy użyciu narzędzi tnących. Krystaliczna struktura tego kamienia pozwala na łatwość obróbki, a co za tym idzie różnorodną fakturę. Znakomicie poddaje się polerowaniu, szlifowaniu, szczotkowaniu czy piłowaniu.

Jest to jedna z nielicznych skał, świetnie sprawdzająca się w rzeźbiarstwie. Zabytkowe posągi, rzeźby i elementy wystroju antycznych budowli, w wielu przypadkach wykute są w marmurze. 
Jest odporny na erozję, wgniecenia oraz działanie wysokich temperatur. Zarysowane marmurowe powierzchnie można poddać szybkiej renowacji przywracającej pierwotny urok. Marmur dobrze znosi też niekorzystne warunki atmosferyczne. Jego zaletą jest bezproblemowa pielęgnacja. Odpowiednio obrobiony i zaimpregnowany nie przyjmuje zabrudzeń i może być czyszczony przy użyciu specjalnych środków przeznaczonych dla kamienia.
Należy jednak pamiętać, że chociaż jest to skała wyróżniająca się dużą wytrzymałością, nie jest odporna na działanie kwasów. Substancje o kwaśnym odczynie powodują matowienie, powstawanie nieestetycznych plam i w konsekwencji kruszenie się marmuru.

Szerokie spektrum zastosowań

Marmur jest materiałem najbardziej klasycznym, a równocześnie ciągle na nowo odkrywanym. Bardzo trudno wyobrazić sobie jakby wyglądały style w architekturze i sztuce, gdyby nie wielcy artyści, którzy odkryli genialnie struktury, faktury i możliwości jakie posiada marmur. Bogata kolorystyka, przepiękne rozbarwienia, subtelności w odcieniach nadały mu cech organicznego piękna, kamienia, który stał się nośnikiem stylów w architekturze wnętrz.

Ze względu na swoje walory fizyczne i użytkowe marmur znajdują szerokie zastosowanie od ponad 2000 lat i zachowuje swoje piękno przez stulecia. Możemy to zobaczyć nie tylko w starożytnych rzeźbach, posągach czy przedmiotach codziennego użytku, ale w każdej następującej epoce i stylu architektonicznym. Nadal jest bardzo szeroko stosowany w budownictwie: w budynkach użyteczności publicznej, kościołach, ale także w domach i mieszkaniach prywatnych. Wystarczy jedno spojrzenia na fragment marmuru aby zrozumieć dlaczego jest tak bardzo kochanym kamieniem. Odpowiednio zaimpregnowany i posiadający lekko chropowatą fakturę sprawdzi się jako materiał wykończeniowy na ściany, posadzki i schody.

Doskonale sprawdza się zarówno wewnątrz budynków, jak i na elewacji. Ze względu na swoje niepowtarzalne cechy marmurowe wnętrza zyskują finezyjny, luksusowy i elegancki charakter.
Marmur równie dobrze prezentuje się na małych i na dużych powierzchniach. Efektownie komponuje się zarówno z nowoczesną aranżacją, w której nie brakuje szkła i metalowych detali, jak również z wnętrzami urządzonymi w antycznym stylu. Z powodzeniem można go stosować w charakterze okładzin na kominki.

Marmur - wyjątkowy i doskonały w obróbce

Luksusowy jak marmur

20 lutego 2020

 

powrót aktualności

Carrara Statuario

Wystarczy przykład, który jest symbolem Florencji – Dawid Michała Anioła.Rzeźba powstawała 3 lata. Doskonały w proporcji posąg ma 5,17 cm wysokości stał się jednym z najsłynniejszych na świecie dzieł sztuki. Wyrzeźbiony jest z jednego bloku olśniewającego blaskiem białego z odcieniami kości słoniowej marmuru z Carrary – Carrara Statuario.Jest to wyjątkowo ekskluzywny materiał z uwagi na bardzo małe ilości jego pozyskiwania.

Giallo Siena

W zależności od miejsca wydobycia marmur posiada niepowtarzalny kolor. Ten ciemnożółty marmur z żyłkami w kolorze białym, kości słoniowej, ochry aż po czerwoną możemy podziwiać w spektakularnej posadzce katedry w Sienie.

Botticino Classico

Dość twardy marmur w miarę jednolitym odcieniu naturalnych beży z żyłkami w odcieniach delikatnych beży i brązów. Można go obrabiać poprzez: szlifowanie, polerowanie, szczotkowanie, piaskowanie, płomieniowanie, postarzanie lub młotkowanie. Użyty między innymi we wnętrzach Białego Domu czy na dworcu centralnym w Nowym Jorku.

Portoro lub Marble z Portovenere

Marmur, którego piękno widoczne jest w głębokiej czerni z lekkimi żółtymi i złotymi żyłkami i smugami. Ten kontrast tworzy kombinację elegancji. Znany, bardzo ceniony i wykorzystywany już w cesarskich willach przez Rzymian. Ten elegancki kamień jest znakomitym materiałem do tworzenia elementów dekoracyjnych takich jak: posadzki, okładziny ścian, blaty, schody, kolumny, rzeźby, elementy mebli i łazienek, przedmiotów designerskich.

Tassos

Marmur Thassos chyba najbardziej znany marmur z Grecji. Elegancki, piękny o bogatej tradycji pochodzi od nazwy greckiej wyspy położonej na Morzu Egejskim, skąd jest wydobywany od czasów starożytnych do dziś. Niektórzy twierdzą, że jest to najbardziej biały marmur na świecie.
Posiada bardzo drobnoziarnistą białą strukturę bez użylenia. Polerowane slaby wydobywają naturalne piękno, zaś często używane ciemne wstawki doskonale ją podkreślają. Wszystkie wykończenia są możliwe – szlifowanie, postarzanie, szczotkowanie, młotkowanie czy szlifowanie. 
Ze względu na swoją historię, estetykę i naturalne piękno, Thassos jest jednym z najbardziej cenionych marmurów, podobnie jak Carrara Statuario.

Dostępność kamienia z każdego zakątka świata jak również współczesne możliwości jego obróbki nie stanowią dziś problemu i pozwalają na wręcz nieograniczone możliwości projektowania.

projekt wnętrz Warszawa
JC   I N T E R I O R    D E S I G N

jako jedna z nielicznych pracowni
ponownie odkrywamy dla Państwa
​B A Z A L T - niezwykły kamień MOCY

ALL RIGHTS RESERVED © 2020 JC INTERIOR DESIGN

Design & Created by MAGNUM

K  R  E  A  T  Y  W  N  O  Ś  Ć  -  D  O  Ś  W  I  A  D  C  Z  E  N  I  E - K  U  L  T  U  R  A  -  P  R  O  F  E  S  J  O  N  A  L  I  Z  M

INTERIOR DESIGN

projektowanie wnętrz

koncepcja

projekt kompleksowy

projektowanie On-Line

autorskie projekty mebli

mała architektura

elewacje i ogrodzenia

b l o g

o mnie

polityka prywatności

B A Z A L T

Miłego dnia!

zadzwoń lub napisz maila

ograniczona odpowiedzialność

Warszawa projekt wnętrz

OFERTA

KONTAKT