google-site-verification: google352b9fc26690516d.html

Luksusowy jak marmur //cz.1

28 lutego 2020
02 marca 2020
To często zadawane pytanie. Łączniki (włącznik)
01 marca 2020
Granit jest najbardziej pospolitą skałą magmową
01 marca 2020
Kuchnia - przede wszystkim ergonomia! Zaplanowanie
01 marca 2020
Termin „ergonomia” stworzył i zaproponował po
28 lutego 2020
Słowo "marmur" pochodzi od greckiego marmara,
20 lutego 2020
Bazalt jest kamieniem niezwykłym, kamieniem MOCY,
OSTATNIO DODANE:

 

projektowanie wnętrz

Słowo "marmur" pochodzi od greckiego marmara, "lśniącej skały". 

Marmur jest skałą metamorficzną powstałą z przeobrażenia wapieni składających się głównie z kalcytu i dolomitu. Proces ten odbywał się w głębokich partiach ziemi pod wpływem wysokich temperatur magmy (500 do 700 stopni Celsjusza) i wysokiego ciśnienia. Czynniki te sprawiły, że wapień zaczyna się rekrystalizować zmieniając teksturę skały.
W zależności od miejsca występowania bloki różnią się rysunkiem i intensywnością kolorów. Od olśniewającej bieli, poprzez najbardziej ekscytujące kolory, aż po absolutną czerń kamień wzbogaca różnorodność i intensywność żył i zawirowań. Powodem występowania żyłek są inne minerały występujące jako złogi w wapieniu, zaś w zależności od ich ilości są cienkie i delikatne, bądź przebiegające bardzo dramatycznie.  


Kolor zabarwienia zależy od występującego minerału. Glin, mika, tlenki żelaza powodują czerwonawe, szare i białe odcienie. Hematyt i tlenki żelaza dają odcienie czerwieni, różu i brązu, limonit powoduje żółte zabarwienie zaś serpentynit głęboką zieleń.. 

Marmur jest kamieniem półprzezroczystym co pozwala często zobaczyć co jest nie tylko na powierzchni, ale i lekko w głąb co nadaje mu głębi. To sprawia, iż marmur posiada wyjątkowe cechy: niepowtarzalność i wyjątkowość. W zasadzie nie ma problemu, aby spośród bogatej palety tonacji wybrać właściwy dla naszego wnętrza kolor.
Marmur wydobywany jest wyłącznie przy użyciu narzędzi tnących. Krystaliczna struktura tego kamienia pozwala na łatwość obróbki, a co za tym idzie różnorodną fakturę. Znakomicie poddaje się polerowaniu, szlifowaniu, szczotkowaniu czy piłowaniu.

 

Jest to jedna z nielicznych skał, świetnie sprawdzająca się w rzeźbiarstwie. Zabytkowe posągi, rzeźby i elementy wystroju antycznych budowli, w wielu przypadkach wykute są w marmurze. 
Jest odporny na erozję, wgniecenia oraz działanie wysokich temperatur. Zarysowane marmurowe powierzchnie można poddać szybkiej renowacji przywracającej pierwotny urok. Marmur dobrze znosi też niekorzystne warunki atmosferyczne. Jego zaletą jest bezproblemowa pielęgnacja. Odpowiednio obrobiony i zaimpregnowany nie przyjmuje zabrudzeń i może być czyszczony przy użyciu specjalnych środków przeznaczonych dla kamienia.
Należy jednak pamiętać, że chociaż jest to skała wyróżniająca się dużą wytrzymałością, nie jest odporna na działanie kwasów. Substancje o kwaśnym odczynie powodują matowienie, powstawanie nieestetycznych plam i w konsekwencji kruszenie się marmuru.

Szerokie spektrum zastosowań


Marmur jest materiałem najbardziej klasycznym, a równocześnie ciągle na nowo odkrywanym. Bardzo trudno wyobrazić sobie jakby wyglądały style w architekturze i sztuce, gdyby nie wielcy artyści, którzy odkryli genialnie struktury, faktury i możliwości jakie posiada marmur. Bogata kolorystyka, przepiękne rozbarwienia, subtelności w odcieniach nadały mu cech organicznego piękna, kamienia, który stał się nośnikiem stylów w architekturze wnętrz.

Ze względu na swoje walory fizyczne i użytkowe marmur znajdują szerokie zastosowanie od ponad 2000 lat i zachowuje swoje piękno przez stulecia. Możemy to zobaczyć nie tylko w starożytnych rzeźbach, posągach czy przedmiotach codziennego użytku, ale w każdej następującej epoce i stylu architektonicznym. Nadal jest bardzo szeroko stosowany w budownictwie: w budynkach użyteczności publicznej, kościołach, ale także w domach i mieszkaniach prywatnych. Wystarczy jedno spojrzenia na fragment marmuru aby zrozumieć dlaczego jest tak bardzo kochanym kamieniem. Odpowiednio zaimpregnowany i posiadający lekko chropowatą fakturę sprawdzi się jako materiał wykończeniowy na ściany, posadzki i schody.


 

Doskonale sprawdza się zarówno wewnątrz budynków, jak i na elewacji. Ze względu na swoje niepowtarzalne cechy marmurowe wnętrza zyskują finezyjny, luksusowy i elegancki charakter.
Marmur równie dobrze prezentuje się na małych i na dużych powierzchniach. Efektownie komponuje się zarówno z nowoczesną aranżacją, w której nie brakuje szkła i metalowych detali, jak również z wnętrzami urządzonymi w antycznym stylu. Z powodzeniem można go stosować w charakterze okładzin na kominki.

Marmur - wyjątkowy i doskonały w obróbce.

Dostępność kamienia z każdego zakątka świata jak również współczesne możliwości jego obróbki nie stanowią dziś problemu i pozwalają na wręcz nieograniczone możliwości projektowania.

projekt wnętrz Warszawa
JC   I N T E R I O R    D E S I G N

jako jedna z nielicznych pracowni
ponownie odkrywamy dla Państwa
​B A Z A L T - niezwykły kamień MOCY

ALL RIGHTS RESERVED © 2020 JC INTERIOR DESIGN

Design & Created by MAGNUM

K  R  E  A  T  Y  W  N  O  Ś  Ć  -  D  O  Ś  W  I  A  D  C  Z  E  N  I  E - K  U  L  T  U  R  A  -  P  R  O  F  E  S  J  O  N  A  L  I  Z  M

INTERIOR DESIGN

projektowanie wnętrz

koncepcja

projekt kompleksowy

projektowanie On-Line

elewacje i ogrodzenia

b l o g

o mnie

polityka prywatności

B A Z A L T

Miłego dnia!

zadzwoń lub napisz maila

ograniczona odpowiedzialność

Warszawa projekt wnętrz

OFERTA

KONTAKT