google-site-verification: google352b9fc26690516d.html

Jest interdyscyplinarną nauką badającą wzajemne powiązania między człowiekiem,
a jego otoczeniemTermin „ergonomia” stworzył i zaproponował po raz pierwszy na świecie polski przyrodnik, prof. Wojciech Bogumił Jastrzębowski, pracownik naukowy Instytutu Agronomicznego mieszczącego się na Marymoncie pod Warszawą.
W 1857 r. wydał swoją pracę pt.: „Rys Ergonomji czyli Nauki o Pracy”. Nazwa etymologicznie wywodzi się z dwóch greckich słów: ergon – praca i nomos – prawa naturalne, zasada.
Właściwy rozwój tej dyscypliny naukowej nastąpił dopiero 100 lat później. W 1959 r. odbyło się pierwsze międzynarodowe spotkanie ergonomiczne w Zurichu, a w dwa lata później, w 1961 r. utworzono Międzynarodowe Towarzystwo Ergonomiczne. W 1964 r. powstała Sekcja Ergonomii w Polsce, zaś w 1977 r. Polskie Towarzystwo Ergonomiczne.
 
W 1973 r. największy autorytet z zakresie nowoczesnej ergonomii  jakim był niewątpliwie prof. dr med. Etienne Gradjean wydaje „Ergonomics of the Home” w pięciu językach. W Polsce „Ergonomia mieszkania” ukazała się
w 1978 r. Zawiera najnowszą definicję ergonomii: „Ergonomia jest interdyscyplinarną nauką badającą wzajemne powiązania między człowiekiem, a jego otoczeniem”.
W opracowaniu tym po raz pierwszy przeanalizowano wszelkie czynności jakie wykonuje się w domu (mieszkaniu): prace domowe, spożywanie posiłków, wypoczynek, i spanie powiązane wzajemnie z wymiarami mebli, sprzętów i urządzeń w mieszkaniu uwzględniając anatomiczne wymiary człowieka, jak i wymagania ze stanowiska medycznego.
To również zagadnienia klimatu wnętrz, nasłonecznienia i oświetlenia, ogrzewania i wietrzenia.

Bardzo ważną część stanowią również specjalne potrzeby ludzi w podeszłym wieku oraz niepełnosprawnych.
Rozważania i wnioski wynikają z osobistych badań jak również z badań przeprowadzonych w Anglii, RFN, Francji, Holandii, krajach skandynawskich i USA.
 


Są to podstawy naukowe do projektowania mieszkań i ich wyposażenia dostosowanego
do potrzeb fizjologicznych, psychologicznych i społecznych potencjalnych użytkownikówKolejną pozycją z jakiej mogą korzystać architekci jest monumentalne dzieło „Podręcznik projektowania architektoniczno – budowlanego” niemieckiego architekta Ernsta Neuferta konturowane po jego śmierci przez syna Petera.
 

Posługując się zasadami wynikającymi z ergonomii mieszkania możemy w decydujący sposób wpłynąć i poprawić warunki zdrowotne, dobre samopoczucie i siły życiowe użytkowników przestrzeni, którą projektujemy.
 

 

Ergonomia

03 stycznia 2019

jako jedna z nielicznych pracowni
ponownie odkrywamy dla Państwa
​B A Z A L T - niezwykły kamień MOCY

ALL RIGHTS RESERVED © 2019 JC INTERIOR DESIGN

Design & Created by MAGNUM

K  R  E  A  T  Y  W  N  O  Ś  Ć  -  D  O  Ś  W  I  A  D  C  Z  E  N  I  E - K  U  L  T  U  R  A  -  P  R  O  F  E  S  J  O  N  A  L  I  Z  M

INTERIOR DESIGN

projektowanie wnętrz

koncepcja

projekt kompleksowy

projektowanie On-Line

autorskie projekty mebli

mała architektura

elewacje i ogrodzenia

b l o g

o mnie

polityka prywatności

interior[@]dll.pl

B A Z A L T

zadzwoń lub napisz maila

ograniczona odpowiedzialność

Miłego dnia!

OFERTA

KONTAKT