google-site-verification: google352b9fc26690516d.html
projekt wnętrz Warszawa

JC   I N T E R I O R    D E S I G N

26 czerwca 2024

Włącznik - na jakiej wysokości?

To często zadawane pytanie. Włączniki (łącznik) światła i gniazda elektryczne muszą być tak rozmieszczone i zamontowane, aby dostęp do nich był łatwy i bezpieczny dla wszystkich użytkowników przestrzeni domu czy mieszkania. Na różnych forach w internecie często pada pytanie na jakiej wysokości montować łączniki? Pojawia się też odpowiedź: „Standardowo łączniki elektryczne umieszcza się na wysokości 1,4 m nad podłogą”. 

Tylko po co?
Na szczęście coraz częściej można spotkać się z odmiennym zdaniem. 
Od lat w swoich projektach konsekwentnie preferuję i proponuję umieszczanie głównych łączników oświetlenia na wysokości 90 cm od podłogi, zaś gniazd na wysokości 30 cm.
Za taką wysokością łączników przemawia kilka argumentów (porównaj rys. a i b):

  1. Jest na odpowiedniej wysokości, aby bez problemu samodzielnie korzystały dzieci, samodzielnie włączając światło,
  2. Nie sprawia kłopotu osobom starszym i niepełnosprawnym na wózku,
  3. Dla osób dorosłych jest na wysokości biodra, więc włączanie jest banalnie łatwe. Korzysta się bez konieczności „wyłamywania” barku przy wyjściu z łazienki lub wchodząc do sypialni.
  4. Jest na wysokości klamki, więc cała przestrzeń powyżej jest "wolna" na powieszenie obrazu bądź grafiki.
     

łączniki montujemy przy drzwiach po stronie klamki przyjmując we wszystkich pomieszczeniach taką samą odległość od opaski -15 cm
ryc. "a" kolorem niebieskim oznaczono przykładowo numer obwodu, lokalizację łącznika i źródła światła.

Ile źródeł i łączników światła?
Światło jest nie mniej ważnym elementem kształtowania wnętrz. Służy jako tzw. robocze (np. podczas odkurzania, blaty w kuchni) oraz takie które buduje klimat i nastrój. Idealnym rozwiązaniem jest takie, w którym światło „wędruje” za użytkownikiem. Trudno to jednak osiągnąć mając jeden „dyżurny” żyrandol na środku pokoju.

Dobry projekt – pewny efekt
Aby osiągnąć jak najlepszy efekt należy zacząć od projektu, w którym można w 98% przewidzieć i zaplanować właściwą ilość źródeł światła i wyłączników.

Mając opracowany projekt funkcjonalno-przestrzenny wiemy jakie są kierunki otwierania drzwi, gdzie w salonie ustawimy sprzęt RTV, jaki układ ma kuchnia, gdzie ma stać lodówka, gdzie zmywarka i gdzie doprowadzić zasilanie płyty grzejnej. Mamy przewidziane obwody doświetlające poszczególne wnętrza oraz poszczególne strefy w domu lub mieszkaniu. Zaplanowane oświetlenie boczne (kinkiety) w sypialni i listwy LED łazience, gniazda do podłączenia laptopa czy ładowarki telefonu.

Nie popełnimy błędu w lokalizacji łącznika na zewnątrz łazienki. Z projektu będzie wynikało, ile gniazd w którym pomieszczeniu potrzebujemy. Logiczne rozmieszczenie punktów elektrycznych gwarantuje nam spełnienie oczekiwanego efektu, komfortu w użytkowaniu i codziennej wygody.
Niemal w każdym pomieszczeniu mamy kilka punktów oświetleniowych. Jeśli mają działać niezależnie (na oddzielnych obwodach) wówczas wymagają oddzielnych łączników. Stosuje się wówczas moduły umieszczone we wspólnej ramce.

Kuchnia – precyzja w rozmieszczeniu zasilania i oświetlenia.

Kuchnia jest miejscem, w którym musimy zadbać o bardzo staranne rozmieszczenie oświetlenia, łączników i gniazd elektrycznych. Współczesna kuchnia bardzo często projektowana jest jako aneks połączony wyspą z salonem. Światło jest tu bardzo istotnym elementem tworzącym nie tylko komfortowe warunki do pracy na blatach roboczych, ale również do tworzenia klimatu i nastroju.

Przykładowe rozmieszczenie oświetlenie oraz zasilania sprzętów i urządzeń w kuchni jednorzędowej.
p a m i ę t a j - zastosowania rozdrabniacza pod komorą zlewozmywaka wymaga oddzielnego zabezpieczenia.

Kuchnia to sprzęty AGD (chłodziarko-zamrażarka, płyta grzejna, wyciąg, piekarnik, kawiarka, zmywarka), czasem audio-video, drobne sprzęty elektryczne. Gniazda prawidłowo rozmieszczone wpływają na komfort pracy. Celowo zaplanowane zasilanie pozwala na zastosowanie siłowników w szufladach i do otwierania frontów (aventos), daje możliwość podświetlenia wyspy szuflad i korpusów. Nawet tak mała zabudowa może być dość skomplikowana w poprowadzeniu instalacji elektrycznej.

Chcesz wiedzieć jak w Twojej kuchni zaplanować instalacje elektryczną - zadzwoń lub napisz maila.

KONTAKT

OFERTA

elewacje i ogrodzenia

projektowanie On-Line

projekt kompleksowy

koncepcja

projektowanie wnętrz

Warszawa projekt wnętrz

zadzwoń lub napisz maila

B A Z A L T

jako jedna z nielicznych pracowni
ponownie odkrywamy dla Państwa
​B A Z A L T - niezwykły kamień MOCY

ograniczona odpowiedzialność

polityka prywatności

o mnie

INTERIOR DESIGN

Miłego dnia!

K  R  E  A  T  Y  W  N  O  Ś  Ć  -  D  O  Ś  W  I  A  D  C  Z  E  N  I  E - K  U  L  T  U  R  A  -  P  R  O  F  E  S  J  O  N  A  L  I  Z  M

Design & Created by MAGNUM

ALL RIGHTS RESERVED © 2024 JC INTERIOR DESIGN